Řeka Sázava

Řeka Sázava pramení pod Šindelným vrchem v nadmořské výšce 757 m. Zde se Sázava nazývá Stružným potokem, který napájí rybník Velké Dářko. Teprve od odtoku z rybníka se již drobná říčka jmenuje Sázava. Na Českomoravské vrchovině, mezi Žďárem nad Sázavou a Přibyslaví řeka protéká úzkým údolím s velkým spádem a jsou tu velké peřeje. Dále až k Havlíčkovu Brodu řeka silně meandruje v otevřené krajině a teprve u Světlé nad Sázavou se charakter toku mění na jedny z nejkrásnějších peřejí na našem území – peřeje Stvořidla. Tato velmi vyhledávaná oblast turisty a vodáky je dlouhá přibližně 5 km a pak již řeka protéká v širokém přehledném korytu, nadrženým četnými jezy, až pod Týnec nad Sázavou. Pod Týncem, u obce Krhanice opět začíná velmi působivý úsek peřejí v hlubokém zalesněném údolí, které je atraktivním místem zejména pro víkendové vodácké akce. Krhanické peřeje jsou navíc dobře dostupné z Prahy, jen pár desítek kilometrů vlakem nebo autem, ovšem za vyššího stavu vody mohou být velmi zrádné a nebezpečné.

Sázava již u obce Píkovice ztrácí svojí dynamiku a po několika kilometrech se vlévá u Davle do Vltavy.

Řeka Sázava patří k nejvyhledávanějším vodáckým cílům v České republice. Splutí se obvykle začíná u peřejí Stvořidla, kde je vybudováno vodácké tábořiště. Samotné peřeje jsou sjízdné pro kryté lodě a obtížnost za optimálního průtoku je WW II. Pod peřejemi je řeka sjízdná i pro začátečníky, protéká přehledným korytem od Ledče nad Sázavou až do Týnce, v délce celých 113 kilometrů. Je vhodná pro vodácké výpravy s dětmi a nebo pro romantické výletníky. V okolí řeky je pěkná příroda a zajímavé historické památky.

Teprve pod Krhanicemi se koryto řeky zařezává do hlubokého kaňonu a zdejší peřeje jsou krásným vodáckým zážitkem hlavně pro sportovní oddíly s krytými loděmi, nebo pro výletníky, kteří již mají s ovládáním lodi nějaké zkušenosti. Obtížnost tohoto šestnáctikilometrového úseku je za nižšího stavu vody WW I, pokud však hladina Sázavy stoupne v létě po vytrvalých deštích nebo po bouřkových průtržích mračen, obtížnost se zvyšuje na WW II. V takovém případě je splutí velmi náročné, zvláště pro otevřené lodě naložené těžkou bagáží. Splutí tohoto úseku je ale zároveň velmi působivým zážitkem, řeka protéká nádhernou přírodou a kolem trampské a chatové osady Luka pod Medníkem, kde svůj život tráví také folkový písničkář Honza Nedvěd.

Turistický magazín